Koklear İmplant

       Koklear implant, çok ileri derece işitme kaybı olan kişilerde takılan elektronik bir cihazdır. Koklear implant sıklıkla “biyonik kulak” olarak da adlandırılmaktadır.

       Koklear implant, iç kulakta bulunan koklea (salyangoz, Şekil 1’de 12 numara) içindeki tüylü hücrelerin zarar görmesine bağlı çok ileri derece işitme kaybı olan kişilerde işitmelerini geri kazanmalarına yardımcı olur. Koklear implant sayesinde doğal duymaya en yakın işitme sağlanabilinir.


İç kulak yapısı

                                                                                     Şekil 1: İç kulak yapıları

    Aralık 2010 itibariyle dünyada 219.0000 kişiye koklear implant takılmıştır.


KOKLEAR İMPLANT NASIL ÇALIŞIR?

      Dış parça üzerinde bulunan mikrofon aldığı sesi iç parçaya iletmektedir. İç parça üzerinde bulunan ses işlemcisi ise aldığı sesleri elektrik uyaranlarına çevirir ve bu elektrik uyaranları direkt iç kulaktaki sinir hücrelerine iletilir. Sinir hücrelerinden iletilen elektrik uyaranları işitme merkezine giderek normal işitmeyi sağlarlar.

KOKLEAR İMPLANT NASIL TAKILIR ?    
 
       Koklear implant cihazı 2 parçadan oluşmaktadır. İç parçası ameliyat ile takılmaktadır (Şekil 2). Alıcı kısmı kemik üzerine yerleştirilir ve elektrot kısmı koklea (saylangoz) içine gönderilir (Şekil 3). Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 1 saat sürmektedir. Hastanede tahmini yatış süresi 2 gecedir. Bir hafta gün aşırı pansuman yapılır. Eriyebilen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek kalmamaktadır. Bir hafta içinde ameliyat bölgesi tamamen iyileşmektedir.  Ameliyattan sonra yaklaşık 3 hafta sonra dış parça takılmaktadır (Şekil 3). Dış parça ameliyata gerek olmadan normal işitme cihazı gibi kulak arkasına yerleştirilir.

Koklear implant

  Şekil 2: Koklear implant iç parçası 

 

           Yerleştirilmiş koklear implant

 

Şekil 3: Yerleştirilmiş koklear implant


 

KOKLEAR İMPLANT SONUÇLARI

      Koklear implant takıldıktan sonra hastalar özel eğitim almaya devam etmektedir. Koklear implant ne kadar erken yaşta takılırsa sonuçları o kadar yüz güldürücü olmaktadır. Koklear implant çocuk konuşmayı öğrenmeye başladığı yaşlarda takılırsa sonuçlar oldukça başarılıdır. Erken uygulanan koklear implant sayesinde işitme ve konuşma normal işitmesi olan çocukların seviyesini yakalayabilmektedir.