Bone Bridge

KEMİK İLETİMLİ İMPLANT (BONEBRIDGETM)

            Koklear implantlar ve orta kulak implantlarında kullanılan transkütanöz teknoloji artık kemik iletimi uyarımı için de kullanılabilmektedir. Titreşim yayan bir aktarıcıya sahip implant, deri altına yerleştirilir(Şekil 1). İmplant dış ve orta kulağı kullanmadan direkt içi kulağı uyarmaktadır. Doğrudan uyarımla kemik iletimi ile diğer kulaktan da işitme yardımı sağlanacağından, odyolojik açıdan mükemmel sonuçlar elde edilir.

            Estetik olarak da cazip bir çözümdür. İmplant tamamen derinin altında olduğundan, dışarıdan görülmez. Ses işlemcisi ise oldukça küçük olup, saçın altına takılarak göze çarpmadan kullanılabilir (Şekil 2).

 

İç parçası Dış parçası
İÇ PARÇA DIŞ PARÇA


NASIL TAKILIR
 
            Kemik iletimli implantlar, genel anestezi altında takılmakta olup işlem süresi yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Hasta geneklikle 1 gece yatırılmaktadır. Bir hafta boyunca gün aşırı pansuman yapılır. Bir haftanın sonunda ameliyat bölgesi tamamen iyileşmektedir.İmplantın yerleştirilmesiSONUÇLAR

Doğrudan uyarımla kemik iletimi ile diğer kulaktan da sağlandığından dolayı geleneksel işitme cihazlarına oranla çok daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Kliniğimde kemik iletimli implant uygulamasını ekibimle beraber uygulamaktayım.

 

 

 

  

 

 

Kemik iletimli implant yerleştirilmesi