Vestibüler Nörinitis

Vestibuler Nörinit - Denge Sinirinin Nezlesi
Sebebini tam bilemediğimiz ama özellikle viral enfeksiyonları takiben meydana geldiği için virüslerin (herpes simplex tip 1, vb) suçlandığı bir hastalıktır.
Denge sinirinin (vestibuler sinir) iltihaplanmasıyla ani baş dönmesi, bulantı hatta kusma şikayetleriyle başlar. Şikayetler genellikle başlangıçta çok şiddetlidir. Hastayı yatağa düşürüp hatta acil servise götürecek derecede ağır bulgularla başlayabilir. Muayenesinde; diğer vertigo sebepleri (Meniere krizi, kristal kayması, vb.) ekarte edilmelidir. Bu konuda en güvenilir test Videonistagmografi (VNG) dir. Sadece vestibuler nörinit için özgü VNG bulguları vardır.
Hastalık şikayetleri 3-4 gün içerisinde şiddetini azaltır. Bu 3-4 gün içerisinde paranteral (damardan) serum ve ilaç tedavisi daha faydalı olabilir. Gün geçtikçe şiddeti azalarak 15 gün içerisinde tamamen düzelir. Bazen, nadir de olsa 6 haftaya kadar şikayetler azalarak devam edebilir.
Baş dönmesi, bulantı ve kusmayı azaltmaya yönelik ilaçlar verilir. Hastalığı tedavi eden özel bir ilaç yoktur. Grip, nezle gibi kendiliğinden zamanla düzelen bir hastalıktır.
Prof. Dr. Mehmet Yavuz SÜTBEYAZ
Vertigo Teşhis ve Tedavi Merkezi
0216 350 11 22