Bademcik Enfeksiyonu

Bademcik

Bademcik ve çevresinin anatomik görüntüsü

Boğazımızda normalde iki kas yaprağı arasında saklı olarak yutağın iki yanında yerleşmiş dokulardır. İnsan solunum yoluna ilk giriş kapısında yer alarak, savunma organları olarak görev yaparlar. Özellikle çocukluk yaşlarında, bu görevde yalnız değillerdir. Küçük dil ve yumuşak damağımızın arkasında burunun gerisinde yer alan, çocukluk çağından sonra eriyerek kaybolan geniz bademciği, dilimizin en gerisinde bulunan dil bademciği, yutağımızın arka duvarında iki yanda yer alan yan faringeal bantlar bu savunma görevinde bademciklerle beraber rol oynarlar. Bademcikler vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor adı verilen maddelerin yapımında görev alırlar.


 

Akut Bademcik İltihabı?
 

 

 Mikroplarla karşılaşan bademcikler, vucut direncinin azaldığı durumlarda iltihaplanabilirler. Akut tonsillit denilen bu durum, bağışıklık sisteminin gelişmekte olduğu çocuklarda özellikle daha çok görülür. İltihaplanan bademcikler kızarıp büyüyebilir. Bazen de üzerlerinde beyaz lekelerle kendisini belli eder. Ateş, halsizlik, boğaz ağrısı en önemli semptomlarıdır. Halk arasında beta mikrobu olarak bilinen beta hemolitik streptokok mikrobunun sebep olduğu tonsillitlerinde bu beyaz lekeler daha fazla görülür.

 

 

  Kriptik bademcik iltihabı

Beta Mikrobunun Yol Açtığı Akut Tonsillit

Bu durumda gövdede kızarıklıklar oluşabilir.  Akut tonsillit atakları tekrarlandıkça bademcikler büyüyüp, nefes ve beslenme yolunu tamamen kapatacak hale gelebilir. Çocuklarda geniz bademciği de bu iltihaplanmaya eşlik edebileceğinden geniz bademciği de büyüyüp (adenoid vegetasyon) genizi tamamen kapatarak burun solunumunu zorlaştırabilir.

Bazen de bademcik üzerinde kirli gri renkli membran dediğimiz, kaldırmaya çalışınca kanayan tabakalar oluşabilir.


 

 

  Membranöz tonsillit

Membranöz Tonsillit


 Bademcik iltihapları çoğunlukla virüslerin yol açtığı basit nezele, grip gibi durumlara eşlik eder. Basit soğuk algınlıklarına bağlı bu durum, bakterilerle oluşan bademcik iltihabına benzeyen boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, bademciklerde kızarıklığa sebep olup gereksiz antibiyotik kullanımına yol açabilir.  

 

 


Akut Tonsillit Tedavisi

Akut bakteriyel tonsillitin tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Boğaz kültürü ve antibiyotik duyarlılık testi yaptırarak antibiyotik başlanması en uygun olanıdır. Her bademcik iltihabı antibiyotik kullanımı gerektirmez. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Hekimi görüşünün alınması en doğru yapılması gereken şeydir.