Burun Polipleri

BURUN POLİPLERİ

Burun polibi, burun ve sinüsleri döşeyen zarın (mukoza) müzmin iltihabi hastalıkları nedeniyle gelişen mukoza baloncuklarıdır. Yumuşak kıvamda, birbiriyle birleşip üzüm salkımı tarzında yapılar oluşturmaya meyillidirler. Bazen burundan dışarı sarkacak derecede büyüyebilirler. Erkeklerde daha fazla görülürler. Çoğunlukla her iki taraf burun ve sinüslerde meydana gelirler. Eskiden tek neden allerji olarak bilinirdi. Ama günümüzde alerjiden sorumluluk alınmıştır. Sebep alerji veya başka ne olursa olsun iltihabi reaksiyondur. Her iltihabi reaksiyon neden polip oluşturmuyor? sorusuna cevap son yıllarda en çok araştırma sebebidir. Birçok sebep bulunsa da kesin sebep bilinmemektedir.

POLİPLERDE ŞİKAYETLER NELERDİR?

En sık burun tıkanıklığı görülür. Hapşırma, kaşıntı, burun ve geniz akıntısı olabilir. Horlama ve uyku apnesi görülebilir. Koku ve tat alma bozuklukları ortaya çıkabilir.

BURUN POLİBİ BAŞAK HASTALIKLARLA BERABER OLABİLİRMİ?

Allerji önemli bir sebep ve beraberinde bulunduğu hastalıktır. Aspirin hassasiyeti, bazı gıdalara karşı alerji, saman nezlesi olabilir. Çocuklarda polip özellikle kistik fibrozis denilen, hayatı tehdit edici hastalığı akla getirmelidir. Çok sık görülmese de, sonu çoğunlukla ölümle sonuçlanabilen bu hastalık çocuk poliplerinde muhakkak araştırılmalıdır.

BURUN POLİPLERİNDE TANI NASIL KONUR?

Direk veya endoskopik muayene ile kolaylıkla görülebilir. Tomografide sinüslerdeki polipleri de görüntülemek mümkün olur. Tomografi operasyon öncesine saklanmalıdır.

BURUN POLİPLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİRMİ?

Burun poliplerinde en etkili ilaç kortizondur. Gerek burundan lokal gerekse de sistemik kortizon tedavisi burun poliplerinin ilaçla tedavisinde sıklıkla başvurulan yöntemdir. Hastanın engel durumu yoksa 10-15 gün süreyle azalan dozlarda ağızdan verilen kortizonla şikayetler azalır, polipler küçülür. Hatta polip ameliyatlarından önce denenmesi önemle tavsiye edilmektedir. Gerekirse allejik hastalarda aşı da şikayetlerin azalmasında yardımcı olur.

Cerrahi tedavi endoskopların kulak burun boğaz hastalıklarında kullanılmaya başlanmasıyla etkinliğini artırmaya başlamıştır. Son yıllarda shaver denen aletlerle az kanlı ve kolay temizleme daha etkili bir şekilde yapılabilmektedir. Bütün bunlara rağmen burun polipleri tekrarlamaya yatkındırlar. Ameliyat sonrasında alerjenlerden korunma, iltihabi reaksiyonları azaltıcı tedaviler, lokal ve sistemik kortizon kullanılması, aşılar, tekrarlama süresini uzatıp, tekrarlama ihtimalini azaltabilirler.